Mimi Yoga and Face

Rólam

rólam

Révész

Ha a póz nem helyes, hatástalan vagy gyenge hatású lesz. Ezért hiszek a személyes jelenlétben, együtt tapasztalásban. 

A feladatom, hogy hidat építsek, Révész legyek, aki elvezet saját magunk határainak lebontásához, tökéletesítéséhez. Mint a szobrász, ahogy a márványtömbről “csak leszedi a felesleget” és kirajzolódik a tökéletes forma, a “mű”. -ami persze sohasem befejezett. Az óra vezetője fogja a vésőt, de az arra mert ütések minket, gyakorlókat tökéletesítenek. Személyem csupán egy eszköz, a változás a gyakorlás által az egyéniben megy végbe. 

Hálás vagyok azért, hogy ennek a folyamatnak a közvetítője lehetek, és hogy tanárként a legtöbb és legértékesebb tapasztalatot a vendégeimtől kaphatom! 

A jóga és én

Az ászanáknak önmagukban rejlő erejük van. Semmit sem tanítok, csak amit már elmondtak. Átültetem, adaptálom az adott napra, emberre mindezt a tapasztalatot, aki betér hozzám. minden nap új és más, ettől lesznek rugalmasak és mindig megújulóak az órák is. Sosincs két egyforma óra, hisz kétszer nem léphetünk ugyanabba a folyóba! És ahogy minden tudat, úgy minden test is más és más, nincs két egyforma póz, ahogy nincs két egyforma ember sem. Egy másik napon már mi magunk is mások vagyunk. A változás állandó, a stabil bázis maga az ászana. Verejtékcseppjeink adják az üzemanyagot, hogy újra és újra tökéletesítsük a pózt és általa önmagunkat.

Gondolatok a jógáról

„Adjunk-e nevet gyereknek?”
Véleményem szerint nem szükséges. Számomra a jóga oktatás nem az elnevezésekről szól, hanem hogy hittel és kitartással gyakoroljunk nap mint nap a legjobb tudásunk szerint úgy, hogy magunknak feleljünk meg. Csak csináljuk, gyakoroljunk!

Csupán azt próbálom tovább adni, amit tanultam.
A joga szó alatt mást értenek a különböző korok. Mára ez a magas rendű szellemi út, ösvény összemosódott a testmozgás egy kellemes és kívánatos formájával, mely az egész nagy rendszeren belül a hatha jógát fedi. Azt is csak jó esetben, legtöbbször inkább az egykori aerobik órák mai trendi utódja lett, ezért jó mindent a maga helyén kezelni. A jóga az jóa, az ászana pedig testgyakorlás. 

Az eszközöknek fontos szerepük van.
Nagy szerepe van az általunk használt eszközöknek, hogy a találkozást időtlenül és tökéletes kivitelezéssel élhessük meg, az eredmény pedig túlmutat a testünkön, jótékony hatása tovább terjeszkedik, mint az izmok nyújtása vagy a hátfájás gyógyítása. Ha ennyi is a célunk, a többlet jelleg akkor is ott van, a lehetőségek tárházából viszont annyit szedtünk ki, amennyi nekünk megfelel, jelen életünkbe bevitető, beépíthető. Így lesz ugyanaz a gyakorlás mégis egyéni, egyedi. Maradhatunk tehát a durva fizikai szinten, és egyénileg haladhatunk beljebb is az ászanák formafelvételének ismétlődése által. Lehetőség és szabadság egyéni szinten a közösség támogatásával. 

Testileg és tudatilag is változtat.
A jóga testileg és tudatilag is változtat, lassan és mélyről, visszafordíthatatlanul. Hisz (ma már közhelyes lerágott csont, mégis igaz, hogy) ahogy a tudat hat a testre, úgy a test is a tudatra, és mi az órákon ezt igyekszünk kihasználni. Klub jelleggel, mindenekelőtt erőltetés nélkül és jókedvűen, mégis keményen megdolgozva az eredményért!

Miben mások az óráim?
Úgy veszem észre, sokan szeretik, vagy attól érzik, hogy különlegeset kapnak, ha az a valami, MÁS. Kissé megfoghatatlan minden válasz, hisz mindenki más, mint a többi, és másképp is adja át akár ugyanazt a módszert. Más, de, hogy miben, vagy hogy milyen, azt mondják el első kézből azok, akik tapasztalták. 

ahogyan kezdődött...

A jóga előtt: Festménybecsüs műkereskedőként dolgoztam aukciósházaknál, majd szabadúszóként, nyitottam galériát, mindeközben találkoztam a jógával és beleszerettem a gyakorlásba, majd a tanításba. 

A „találkozás”: Egy nap egy kedves barátom meglátogatott, és megdöbbentett, mennyire más lett a tartása és ezáltal az egész kisugárzása. Peckes volt, mint egy deli legény. Kérdeztem, mi történt? – JÓGA! – felelte. Elmentem hát én is egy órára, és két hétre rá biztos voltam benne, hogy a jövőben csakis ezzel szeretnék foglalkozni. Ez aztán a transzformátor! Nyomban a tanulásra tettem fel minden időmet és egy évre rá Thaiföldön elvégeztem az oktatóképzést Stephen Thomas vezetésével. Ayurvedát Rachel Tsai-tól, Hatha Flow, Vinyasa, Ashtanga és Anusara irányzatokat tanultam az ázsiai kontinensen, az itthon töltött időben pedig két csodálatos oktató, Nagy Gabriella és Trapp László vezettek be az Iyengar metódus rejtelmeibe. 

és ahogyan folytatódott...

Az Ashram stúdióban kezdtem, majd a Monsoonban vittem a névadó jógát hosszú éveken keresztül. Heti 11 órám is volt akkoriban, feledhetetlen inasévek voltak, tele kihívásokkal és rengeteg energiával. Közben folyamatosan képeztem magam, főként az említett Iyengar rendszer szerint, de sohasem köteleződtem el száz százalékban egy irányzat felé sem. Volt ashtanga korszak (Manu Jois workshop), Jivamukhti elvonulás, külföldről ide látogató Iyengar tanárok (Manusao Manos, Bobby Clennel stb.) műhelyeit sosem hagytam volna ki, mind rengeteget adtak hozzá a gyakorlásomhoz.

Oktattam is egy rövidebb ideig, azonban kevésbé illeszkedett a habitusomhoz ez a mozgásforma, hiszen mindig is szerettem az óráimon „megdolgoztatni” a vendégeimet. 

Egy nap, egyik tanítványom rávilágított, hogy ő azért jár hozzám, mert én vagyok az egyetlen, aki itthon Anusara jógát tart. Ezt magam sem tudtam, de felkeltette az érdeklődésem. Meggyőződtem, hogy tényleg sok a hasonlóság, ezért ezt a továbbképzést. Utánajárásom során kiderült, hogy mesterem mestere maga John Friend, (aki B.K.S. Iyengar egyik fő tanítványaként indult) az irányzat alapító atyja volt, a sok áthallás így érthetővé vált. 

2021-ben elvégeztem egy (védikus tanokkal foglalkozó) egy éves képzést.

Ahogy a tanítványok látnak

Belső ösvény

A húszas éveim elején találkoztam a tudat képzésére irányuló tanításokkal és azóta igyekszem a szemléletet beépíteni a gyakorlatba, az életembe.  Jónéhány év elteltével arra jutottam, hogy első lépésként próbáljuk meg lenyugtatni az állandóan zizegő fizikai testet, támadjuk meg innen az egót. Kapóra jött tehát a hatha jóga és így vált a megvalósítás útjának egyik eszközévé. Nem szappanbuborékos tündérmese, hanem rögös és kalandos út, mely éppen a kihívásoktól igazi, eredeti – az élet maga. Az utóbbi időben elsődlegessé vált a meditáció mindennapi gyakorlása, mely segít az úton tartani a járművet és áthatja minden pillanatomat mint oktató, gyakorló, de főképp, mint ember.

Ez még mindig csak a startvonal, de mindez segít az úton tartani a járművet, és nagy hatással vannak a mindennapjaimra, mint jógaoktató, vagy mint gyakorló. 

Ami elsődlegessé vált, az a meditáció mindennapi gyakorlása – még ha tökéletlen is – és emellett a klasszikus tibeti nyelvvel való ismerkedés az elmúlt két évben, mely bizton állíthatom, életfogytig tart. Megadja a felismerést, hogy minél többet tanulunk, annál kevesebbet tudunk, de legalább ott a bizonyosság, hogy nem tudjuk. Ez törekvőként felszabadító és csodálatos tapasztalás. 

Translate »